Apie ///

Lietuvos kompozitorių sąjunga, siekdama plėtoti tarptautinius kultūrinius mainus, 2011 metais inicijavo tarptautinę Druskininkų A.I.R (Artist in Residence) menininkų rezidencijos programą. Nuo 2012 m. ji tęsiama nauju pavadinimu DAR (Druskininkai Artists' Residence), joje jau dalyvavo per šimtą Lietuvos ir užsienio menininkų.

DAR programa skirta kompozitoriams ir garso menininkams. Rezidencija kviečia kurti ir tyrinėti muziką bei garso meną akademiniame, eksperimentiniame ir tarpdisciplininiame kontekste. Menininkams suteikiama galimybė gyventi ir dirbti Druskininkuose, įsitraukiant į vietinę kultūrinę terpę įgyvendinant ir pristatant individualius projektus viešose erdvėse. DAR rezidencija skatina menininkų tarpusavio bendradarbiavimą ir projektų aktualumą Druskininkų miesto ir apylinkių bendruomenėms. Druskininkų muzikos ir meno mokyklose organizuojami edukaciniai pristatymai, kūrybinės dirbtuvės.

Siekiant integruotis į platesnį Lietuvos kultūrinį ir socialinį gyvenimą, dalis rezidentų darbų pristatomi Vilniuje. Rezidenciją remia Lietuvos kultūros taryba.

Lietuvos kompozitorių sąjungos Kūrybos namai pastatyti 1980 metais, Druskininkuose, kurortiniame pietų Lietuvos mieste, apsuptame miškų, ežerų ir parkų, apie 130 km į pietus nuo Lietuvos sostinės Vilniaus. Jame gausu visus metus veikiančių gydyklų, mineralinių vandenų, purvo terapijos įstaigų. Įsikūręs XVIII a. miestas susijęs ir su vienu žymiausių Lietuvos meno (muzikos, dailės, literatūros) atstovu - M. K. Čiurlioniu, kuris, gimęs 1875 m., čia praleido savo vaikystę. Memorialiniame M. K. Čiurlionio muziejuje ir šalia įsikūrusioje atviroje Kultūros centro terasoje rengiami klasikinės muzikos koncertai. Druskininkai garsėja ne vien savo gamta ir unikaliomis gydyklomis, bet ir kultūriniu gyvenimu - čia ištisus metus vyksta kultūros renginiai, muzikos ir literatūros festivaliai.

 

DAR programa vyksta Lietuvos kompozitorių sąjungos Druskininkų kūrybos ir poilsio namuose, kurie yra įsikūrę jaukioje, ramioje Druskininkų vietoje, pušyne. Tai aštuonių dviaukščių kotedžų kompleksas su atskira automobilių stovėjimo aikštele. Kiekviename kotedže (iš viso užimančiame apie 76 m2 ploto) yra baldai ir bevielis internetas, o taip pat muzikos instrumentai (kabinetiniai fortepijonai ir pianinai). Kotedžai yra jaukūs, patogūs darbui ir poilsiui, viename jų vienu metu gali erdviai kurti ir gyventi vienas arba du rezidentai.

 

Šiuo metu DAR rezidencija bendradarbiauja su AIR Krems rezidencija Austrijoje ir Hållnäs Konstkoloni rezidencija Švedijoje, kartu vykdydami rezidentų mainus ir taip skatindami tarptautinį kultūrinį dialogą. DAR rezidencijos internetinėje svetainėje skelbiami atviri šaukimai šiems bei vienetiniams kuruotiems projektams. Priklausomai nuo atviro šaukimo pobūdžio rezidentams yra suteikiamas apgyvendinimas, apmokama kelionė bei pragyvenimo išlaidos, taip pat DAR komanda išduoda rekomendacinius laiškus menininkams, teikiantiems paraiškas finansavimui rezidencijų projekto įgyvendinimui.